Smartwatch – co to jest? Jak działa?

Smartwatch, czyli w wolnym tłumaczeniu sprytny, mądry zegarek jest urządzeniem elektronicznym z tak zwanej kategorii wearables. Oznacza to, że można go nosić, ubierać. Z pozoru może wyglądać jak klasyczny zegarek, jednak łączy on jego funkcje z szerokimi możliwościami znanymi ze smartfonów. Obecnie rozróżnia się jeszcze smartband, czyli opaskę będącą rodzajem smartwatcha o mocno ograniczonych funkcjonalnościach, często do funkcji związanych z fitness. Czym dokładnie jest smartwatch? W jaki sposób może działać? Poznaj współczesne inteligentne zegarki oraz ich możliwości.

Kilka słów o historii smartwatchy

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna definicja smartwatcha, przez co również jego historia nie jest do końca ścisła. Jeżeli jak niektórzy uważają, smartwatch to urządzenie mające wbudowaną dwustronną komunikację bezprzewodową – czy to bluetooth, wifi, NFC czy po prostu moduł SIM, to nie sięga ona zbytnio wstecz, bo jedynie 1999 roku i pionierskiego modelu SPH-WP10 Samsunga. Mimo całkiem atrakcyjnych zamysłów, zwłaszcza biorąc pod uwagę ówczesne czasy, nie zyskał na popularności i szybko nie doczekał się następcy. Jednak pewne można rzec wizjonerskie wzmianki dotyczące smartwatcha sięgają roku 1946 i komiksu o detektywie Dicku Tracy’m. Potem powoli począwszy od Pulsara P1 z 1972 roku rozwój zegarków elektronicznych pozwalał na dodawanie różnych funkcjonalności do standardowego wyświetlacza godziny, które jak na tamte czasy mogły być uważane za smart. Rewolucję na rynku przyniósł Apple Watch w 2015 roku, który wywołał istny boom na smartwatche.

Popularne funkcje smartwatcha

Definicja zegarków typu smartwatch jest dosyć trudna do uściślenia. Topowi producenci tworzą nowe modele, dodają nowe funkcjonalności. Część z nich się przyjmuje i zaczyna po jakimś czasie być uważana za podstawowe, inne znowu wychodzą z użytku. Za określeniem smartwatch w dzisiejszych czasach stoi zatem elektroniczne urządzenie noszone na ręce, które obok posiadania klasycznej funkcjonalności wskazywania godziny i daty, posiada szereg dodatkowych funkcji, którymi zarządza najczęściej dedykowany system operacyjny.

By odróżnić smartwatch od zwykłego elektronicznego zegarka z dodatkowymi funkcjonalnościami, dodać można jeszcze, że zegarki typu smart umożliwiają komunikację ze światem zewnętrznym, najczęściej z użyciem połączenia bezprzewodowego ze smartfonem, albo też własnego slotu kart SIM. 

Komunikacja w smartwatch

Urządzenie typu smartwatch posiadanajczęściej dotykowy ekran, z którego pomocą użytkownik korzysta z zegarka. Prostsze lub starsze modele mogą być wyposażone jedynie w przyciski. Niektóre smartwatche mają także możliwość komunikacji głosowej z użytkownikiem, polegającej na obsłudze skończonej listy poleceń. Czujnik ruchu może także zapewniać podstawową komunikację. Klasyczna komunikacja przewodem USB z komputerem w celu aktualizacji czy zgrywania danych również jest możliwa w niektórych modelach.

Urządzenie ma również możliwość komunikacji ze światem zewnętrznym. Moduł bluetooth w określonej wersji służy do połączenia go ze smartfonem. W zależności od oprogramowania i modułów smartwatcha może on wyświetlać wybrane typy powiadomień z telefonu albo też służyć jako zestaw głośnomówiący czy nawet urządzenie do wideokonferencji. Smartwatche mogą być także wyposażone w moduł WiFi zapewniający dostęp do sieci czy slot kart SIM z wewnętrzną anteną, dzięki której mogą stać się pełnoprawnym telefonem nawet z transmisją danych i uproszczoną przeglądarką internetową, popularnymi portalami społecznościowymi czy komunikatorami. Nowoczesne modele to także moduł NFC mogący być wykorzystany na przykład do szybkich płatności zbliżeniowych. Antena GPS pozwoli natomiast na lokalizację czy wykorzystanie zegarka jako podstawowej nawigacji.

Funkcje multimedialne inteligentnych zegarków

Funkcjonalność komunikacji na różne sposoby to nie koniec możliwości wielu smartwatchy. Te urządzenia to często małe centra rozrywki. Choć oglądanie fotografii czy filmików na niewielkim ekraniku nie jest może zbyt komfortowe, to jednak wiele modeli udostępnia taką możliwość. Słuchanie muzyki, zdalne sterowanie kompatybilnymi urządzeniami, w tym na przykład aparatem czy odtwarzaczem muzycznym w telefonie – nie jest to wielki problem. Niektóre smart zegarki mają także wbudowaną kamerkę umożliwiającą wykonywanie fotografii, kręcenie filmów. 

Zegarki fitness i GPS

Dodatkowe elementy będące na wyposażeniu wielu zegarków związane są z aktywnością fizyczną. Aplikacje do liczenia kroków, spalonych kalorii, a w niektórych także czujnik optyczny tętna pozwalają na kontrolę treningu czy ułatwienie optymalizowania diety i codziennych ćwiczeń. Istnieją także wyspecjalizowane modele dedykowane do konkretnych sportów. Wielbiciele wędrówek lub też osoby chcące zadbać o najbliższych i mieć stale na oku ich lokalizację z chęcią wybiorą zegarek z modułem GPS, który może być wykorzystywany na różne sposoby.

Każdy zegarek smart to oprócz konkretnych funkcji również szereg cech – wygląd, wodo i pyłoszczelność, rodzaj, wielkość i rozdzielczość wyświetlacza, pojemność baterii, system operacyjny. Od tego ostatniego może zależeć stopień personalizacji urządzenia, możliwości wgrywania nowych aplikacji oraz poziomu komunikacji z innymi urządzeniami.

Smartwatch – jaki wybrać?

Do popularnych modeli smartwatchy należą te od Samsunga, na przykład Galaxy Watch czy Gear S3. Choć nie kosztują mało, są dopracowane w każdym calu, łącznie z genialnym oprogramowaniem i jego kompatybilnością z innymi urządzeniami od Samsung. 

Na polskim rynku ze względu na dobry stosunek jakości do ceny zaczęły królować także smartwatche Xiaomi Huami AMAZFIT. Podobnie jak smartfony tej marki udostępniają naprawdę wiele możliwości w bardzo konkurencyjnych cenach. Marka Huawei to najczęściej wybór ze średniej półki, na przykład Huawei Watch GT Classic. Do droższych, solidnych modeli przekonuje Garmin, zaś Apple Watch, obecnie w wersji 4 to rozwiązanie dla wielbicieli marki z jabłuszkiem – gdyż tylko posiadacze innej elektroniki Apple docenią jego możliwości.

Obok topowych marek istnieje jeszcze wiele innych modeli inteligentnych zegarków. Sprawują się różnie, są natomiast rozwiązaniem często wybieranym dla dzieci czy jako pierwszy zegarek smart na próbę. Warto jednak zainwestować w prosty model sprawdzonej marki, by nie zniechęcić się już na starcie do tego rozwiązania, które naprawdę wydaje się bardzo atrakcyjne dla wielbicieli technologii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *