Power Bank – co to jest i do czego służy?

Wiele osób nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez power banku. To niepozorne urządzenie ma za zadanie zapewnić nam dostawy prądu dla smartfona, tabletu i innych urządzeń elektrycznych, które lubią rozładowywać się w najbardziej niewdzięcznych momentach. Co to jest powerbank?

Co to jest power bank i do czego możemy do wykorzystać?

Power bank to po prostu zapasowa bateria do naszych urządzeń elektronicznych. Czyli nasz przenośny bank energii do smartforna. Zazwyczaj wykorzystuje się go do ładowania telefonów, w których baterie nie są w stanie podołać wyzwaniom stawianym przez coraz większe ekrany i multum różnych funkcji. Jako, że nie zawsze mamy pod ręką gniazdko energetyczne, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystać z power banku, który nie wymaga podłączenia do kontaktu i pozwala naładować nasz sprzęt w dowolnym miejscu i czasie. 

Oczywiście, power bank nie jest związany tylko z telefonią. Obecne urządzenia potrafią naładować także tablety, bezprzewodowe głośniki, słuchawki, a nawet laptopy. Jedynym ograniczeniem jest pojemność power banku i natężenie prądu, które jest on w stanie wygenerować.

Jak wybrać odpowiedni power bank do naszego urządzenia?

Pojemność to najważniejszy z parametrów, na który powinniśmy zwracać uwagę decydując się na zakup nowego power banku. Użyteczne urządzenie powinno przynajmniej dwa razy naładować baterię w naszym urządzeniu. 

Większość obecnych telefonów posiada baterie o pojemności 2500 – 3500 mAh. Posiadacze takich urządzeń powinni szukać power banków, które oferują przynajmniej 8000 mAh. Dlaczego tak wiele? Power banki narażone są na samoczynną utratę energii, która wynosi około 10 – 20 %. Po roku użytkowania nasza zapasowa bateria będzie więc mniej wydajna niż na początku. 

W ofercie sklepów znajdziemy urządzenia, które oferują nawet 20 000 mAh. Należy jednak ostrożnie podchodzić do tego typu zapewnień producenta. Jakość w nieodłączny sposób związana jest z ceną, więc jeśli ktoś zaoferuje nam power bank o tak dużej pojemności, w zupełnie nieadekwatnej do tego cenie, możemy być pewni, że coś tu jest nie tak. Urządzenia o dużej pojemności najlepiej kupować od znanych i szanowanych producentów, gdyż minimalizuje to ryzyko otrzymania urządzenia niezgodnego z opisem.

Drugim istotnym parametrem jest generowane natężenie prądu, ale o nim dowiemy się więcej w kolejnym akapicie. 

Niezwykle istotna jest również mocna obudowa. Producenci coraz bardziej przekonują się do aluminium, które gwarantuje duże bezpieczeństwo, a przy okazji bardzo ładnie wygląda. Power bank powinien być również wyposażony w wskaźnik naładowania, który będzie nas informował o tym, ile energii jeszcze w nim pozostało.

Dwa porty USB w power banku – przydatna funkcja czy niepotrzebny gadżet?

Kupując power bank, z pewnością spotkamy się z urządzeniami, które oferują nam dwa porty USB. Rozwiązanie to jest praktycznie nie tylko dlatego, że pozwala nam ładować dwie baterie jednocześnie, ale także z tego powodu, że oba gniazda generują inne natężenie prądu.

Jedno z nich, oznaczone 1A, służy głównie do ładowania mniejszych urządzeń, takich jak np. słuchawki i starsze telefony. Drugie, 2.1A, pozwala nam na szybsze ładowanie i możemy za jego pomocą uzyskać efekt podobny, jak w przypadku korzystania z gniazdka i klasycznej ładowarki. Jeśli posiadamy nowoczesny telefon z dużą baterią lub chcemy ładować tablet, port USB 2.1A jest koniecznością. W innym przypadku ładowanie będzie trwało wieczność.

Jak zadbać o to, by power bank służył nam jak najdłużej?

Utrzymywanie power banku w dobrej „formie” zapewni nam spokój i bezpieczeństwo w kryzysowych momentach, Nikt przecież nie chce, by sprzęt wysiadł w momencie, w którym najbardziej potrzebny jest prąd. Regularne eksploatowanie power banku sprawia, że traci on powoli swoją pojemność i nie jest tak wydajny jak bezpośrednio po zakupie. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, które pomogą mu być użytecznym jak najdłużej.

Po pierwsze, należy unikać narażania power banku na uszkodzenia mechaniczne i wodę. Jeśli często podróżujemy, zapakujmy go w woreczek foliowy przed włożeniem do plecaka. Pozwoli nam to zmniejszyć ryzyko zawilgocenia naszej zapasowej baterii. 

W miarę możliwości powinniśmy wykonywać pełne cykle ładowania. Oznacza to, że jeśli podłączymy nasz power bank do ładowania, powinien on pozostać w tym stanie aż do momentu zasygnalizowania, że akumulator jest już pełny. Wtedy należy go w miarę szybko odłączyć. 

Jeśli power bank pozostaje nieużywany przez długi czas, warto przynajmniej raz w miesiącu go naładować. Nie należy także dopuszczać do sytuacji, w której przez kilkanaście dni będzie leżał całkiem rozładowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *