Smartband – co jest jest? Jak działa?

Inteligentne opaski monitorujące naszą codzienną aktywność wkroczyły na światowe rynki z wielkim rozmachem. Ich rosnąca popularność sprawia, że po tego typu nowinki technologiczne coraz częściej sięgają nie nie tylko zapaleni sportowcy, ale także osoby, które chcą na bieżąco śledzić swoją aktywność w ciągu dnia i nocy. Smartbandy, bo o nich mowa, posiadają szereg przydatnych funkcji, dzięki którym zmierzymy przebyty w ciągu dnia dystans, skontrolujemy ilość spalonych kalorii czy będziemy mogli ocenić jakość naszego snu.

Smartband – w jaki sposób działa i jak jest zbudowany?

Elektroniczne opaski przypominają w budowie zegarki. Ich wyświetlacze są jednak znacznie węższe i mniejsze. Jako urządzenia, które z założenia mają nam towarzyszyć przez cały dzień i całą noc, charakteryzują się bardzo poręcznym wykonaniem. Gumowy pasek i subtelny wyświetlacz sprawiają, że na co dzień praktycznie w ogóle nie odczuwamy, że je nosimy. Ich specyficzna budowa i kształt podyktowane są też w dużej mierze faktem, że muszą być wygodne do noszenia również podczas snu. Inteligentne opaski korzystają z czujników, które mają za zadanie zbierać informacje z naszego organizmu id god.

Smartband to idealna propozycja dla osób, które chcą wprowadzić więcej aktywności do swojego życia. Inteligentne opaski często określane są też mianem osobistego trenera. Faktem jest, że mając pod ręką wszystkie dostępne dane o naszej aktywności fizycznej, stajemy się bardziej zmotywowani do robienia postępów i poprawy wyników, czy to w bieganiu, pływaniu, czy jeździe na rowerze. Korzystając z opaski, zyskujemy pełną świadomość o naszej kondycji. To z kolei jest dobrym początkiem do tego, by świadomie monitorować progres, jaki czynimy.

Wyświetlacz

Ekran wraz z czujnikami i urządzeniem przypominającym pendrive stanowi kluczowy element opaski. Najpopularniejszymi modelami wyświetlaczy są ekrany LED. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane rodzaje opasek, które wykorzystują technologię OLED oraz E-Ink. Podczas zakupu opaski warto zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza. Zbyt duży ekran może okazać się niewygodny w codziennym użytkowaniu. Na wyświetlaczu znajduje się najczęściej jeden duży przycisk umożliwiający uaktywnienie urządzenia.

Obudowa

Ze względu na warunki, w jakich mogą być wykorzystywane opaski, obudowa powinna być solidna i wodoodporna. W związku z tym, że smartbandy wykorzystywane są również przez osoby uprawiające ekstremalne sporty ich budowa i zastosowane materiały muszą zapewniać maksymalną odporność na uderzenia i działanie innych czynników zewnętrznych.

System operacyjny

Na rynku dostępne są opaski kompatybilne między innymi z systemem iOS, Windows i Android. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zorientować się, w jakim systemie działa opaska, by bez problemu spersonalizować jej działanie i sparować je z telefonem komórkowym.

Rodzaj łączności

Większość nowoczesnych inteligentnych opasek oferuje łączność bezprzewodową. Jest to wygodne rozwiązanie. Plątające się kable mogą negatywnie wpływać na komfort użytkowania. Chociaż na rynku znajdziemy również egzemplarze, które łączą się przez USB, większości modeli bazuje na standardzie bluetooth. Oprócz tego niektóre opaski wykorzystują łączność NFC.

Bateria i ładowanie

Pomimo kompaktowych wymiarów smartbandy charakteryzują się bardzo wytrzymałymi bateriami. W najbardziej zaawansowanych modelach bateria może działać nieprzerwanie nawet przez kilkanaście dni. Warto wybrać takie urządzenie, którego bateria pozwoli na możliwie jak najdłuższy czas użytkowania.

Smartband – najpopularniejsze funkcje

To niepozorne z wyglądu i małe urządzenie mieści w sobie bardzo dużo przydatnych funkcji. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, większość z nich będzie posiadała najważniejsze z funkcji wykorzystywanych każdego dnia. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zastanowić się, do jakich celów najczęściej będziemy używać opaski. Pozwoli to na optymalne dobranie modelu z najbardziej odpowiadającymi naszym wymaganiom funkcjami i niedopłacanie za coś, co nie będzie dla nas przydatne. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne funkcje smartbandów.

Pomiar przebytego dystansu

Dzięki wbudowanemu akcelerometrowi możliwe jest dokładne liczenie kroków. Przed podjęciem działania opaska będzie wymagała podania przez nas podstawowych informacji takich jak wzrost i waga. Następnie na podstawie tych informacji i liczby kroków mierzony jest dystans.

Liczenie kalorii

Smartband poinformuje nas, ile spaliliśmy w danym dniu kalorii. Oprócz tego podczas trwania trybu treningowego mamy możliwość stałego podglądu wydatku energetycznego w czasie rzeczywistym. Jest to bardzo istotne dla tych, którzy planują spalić podczas treningu określona ilość kalorii.

Motywowanie do aktywności

Większość inteligentnych opasek daje nam możliwość ustawienia powiadomień w formie wibracji np. o tym, że zbyt długo siedzimy w bezruchu. Docenić to mogą szczególnie osoby pracujące w trybie siedzącym. Niejednokrotnie praca absorbuje nas tak bardzo, że zapominamy o tym, że trzeba od czasu do czasu trochę się poruszać. Dzięki tej funkcji opaska przypomni nam o tej ważnej rzeczy.

Monitorowanie i analiza snu

Dzięki czujnikom, które działają nawet, podczas gdy śpimy, możliwe jest zbadanie jakości snu. Smartband umożliwia określenie czasu trwania poszczególnych faz snu oraz całego cyklu. Informuje nas również o tym, kiedy zasnęliśmy, ile trwało przebudzenie i jak długo byliśmy w fazie snu głębokiego.

Śledzenie trasy

Niezależnie od tego, czy biegamy czy jeździmy na rowerze, ta funkcja może okazać się bardzo przydatna. Opaska, dzięki modułowi GPS wskaże nam dokładną trasę, którą przebyliśmy, prędkość odcinkową i średnią oraz liczbę spalonych kalorii.

Na jaki smartband się zdecydować?

Rynek tych produktów jest bardzo nasycony, dlatego też możemy przebierać wśród wielu ciekawych modeli. Decyzja o zakupie powinna być poprzedzona analizą najbardziej przydatnych nam funkcji. Warto przyjrzeć się opiniom użytkowników i zerknąć do rankingów popularności. Do najbardziej znanych modeli zalicza się:

To tylko kilka przykładów opasek, po które najchętniej sięgają użytkownicy. Wśród nich znajdują się modele z różnych przedziałów cenowych. To jaki mamy budżet w dużym stopniu może determinować rodzaj urządzenia, na jakie się zdecydujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *