Standard GSM – co to jest i na czym polega?

elementy standardu GSM

GSM (Global System for Mobile) to globalny standard cyfrowej mobilnej komunikacji komórkowej, kanałowej częstotliwości i czasu. Rozwój GSM rozpoczął się na początku lat 80-tych ubiegłego wieku przez grupę 26 europejskich firm telefonicznych. Założono, że standard ten pozwoli połączyć wszystkie kraje europejskie w system komórkowy o zasięgu 900 MHz. Standard GSM jest cyfrowy i zapewnia wysoką, jakość i poufność komunikacji oraz zapewnia abonentom szeroki zakres usług: automatyczny roaming, odbiór / transmisja danych, usługa SMS, poczta głosowa i faksowa.

Na czym polega GSM?

Obszar objęty siecią GSM jest podzielony na sześciokątne plastry miodu (tzw. struktura plastra miodu). Średnica każdej komórki sześciokątnej może być różna od 400 m do 50 km. W każdej komórce są instalowane Stacje Bazowe (tzw. BTS) w postaci anten np. na dachach budynków, wież nadajnikowych itp. Urządzenia (tzw. stacje mobilne) z każdej komórku komunikują się z odpowiednią stacją bazwoą. A ta dalej przekazuje informację do centrali. Tam odbywa się zarządzanie rozmową telefoniczną oraz innymi operacjami. Jest to bardzo uproszczony schemat ale oddaje on idee sieci komórkowej jako strukturę sześciokątnych komórek połączonych w strukturę plastra miodu.

GSM odnosi się do sieci drugiej generacji (2G), ponieważ został opracowany później niż analogowy telefon komórkowy (1G) i pod wieloma względami był lepiej zaprojektowany.

GSM zapewnia obsługę następujących usług:

antena na dachu budynku
Antena GSM na dachu budynku (zdj. pixabay.com)
 • Transmisja informacji głosowych.
 • Transfer danych (synchroniczna i asynchroniczna wymiana danych, w tym przesyłanie danych pakietowych – GPRS).
 • Wysyłanie krótkich wiadomości (SMS).
 • Wysyłanie wiadomości faksowych.

Dodatkowe usługi:

 • Wykrywanie identyfikatora dzwoniącego.
 • Przekazywanie połączeń na inny numer.
 • Połączenie konferencyjne (jednoczesna komunikacja głosowa między trzema lub więcej abonentami).
 • Poczta głosowa i wiele innych usług.

Standard GSM ma kilka funkcji

 • Umożliwia korzystanie z kart SIM w celu uzyskania dostępu zarówno do kanału, jak i do usług komunikacyjnych.
 • Używając GSM, użytkownik nie musi się martwić o podsłuchiwanie go: jego interfejs radiowy jest chroniony
 • Szyfruje przesyłane wiadomości
 • Sprawdza autentyczność identyfikacji sprzętu abonenckiego.
 • Jeśli użytkownik przekroczył granicę kraju, roaming jest automatycznie aktywowany, co jest bardzo wygodne dla abonenta.

Standard GSM – zastosowanie

Aktywny rozwój sieci komórkowych otwiera najszersze zastosowanie technologii GSM. Poza komunikacja telefoniczną są to przede wszystkim systemy GSM bezpieczeństwa dla samochodów, alarmy GSM i systemy sterowania dla domów i mieszkań, w branży reklamowej do zdalnego sterowania tablicami informacyjnymi, w systemach monitorowania parametrów zdalnych obiektów przemysłowych, a także z wykorzystaniem modemów GSM bankomaty i automaty vendingowe i wiele więcej.

Standard GSM to zasadniczo zestaw zaleceń. Producenci mają swobodę wyboru sposobu wdrożenia sprzętu. Najważniejsze jest to, że wykonuje on niezbędne funkcje i obsługuje odpowiednie interfejsy. Wyjaśnia to w szczególności dzisiejszą różnorodność telefonów komórkowych na rynku. Z funkcjonalnego punktu widzenia, telefon komórkowy składa się z dwóch elementów: sprzętu mobilnego (sam telefon) i modułu identyfikacji abonenta (identyfikacja subskrybenta Moduł SIM) w formie karty inteligentnej. Każde urządzenie ma swoją własną unikalną mobilną tożsamość (IMEI).

Obecność karty SIM jest jedną z wyróżniających cech GSM. Usuwając moduł SIM z jednego urządzenia i wstawiając go do innego, abonent może nadal korzystać ze wszystkich usług, które subskrybował. Moduł zawiera międzynarodową tożsamość abonenta mobilnego i inne dane, w szczególności tajny klucz szyfrowania. Jest chroniony przed nieautoryzowanym użyciem hasłem zwykle czterocyfrowym osobistym numerem identyfikacyjnym (osobisty numer identyfikacyjny, PIN).

Możliwość połączeń z telefonu komórkowego i na telefon komórkowy zapewnia podsystem sieci i przełączania (podsystem sieci i przełączania, NSS). Jego głównym elementem jest Centrum przełączania usług mobilnych (MSC). Zgodnie ze swoim przeznaczeniem jest on podobny do zwykłej centrali telefonicznej i odpowiada za identyfikację i rejestrację abonentów, przekierowywanie połączeń, interfejs z tradycyjnymi sieciami telefonicznymi itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *