Na czym polega standard 5G i kiedy możemy się go spodziewać?

sieć 5G

Sieć 4G powoli zostaje wypierana przez swoją najnowszą odsłonę – sieć 5G. Po niemal dziesięciu latach od pierwszego komercyjnego użycia, przyszedł czas na wprowadzenie innowacji, stąd decyzja o rozpoczęciu piątej generacji. Na czym polega 5G? O tym poniżej!

Zasięg działania sieci 5G

Choć sieć 5G nie jest jeszcze wprowadzona we wszystkich krajach, niektóre europejskie miasta mają już dostęp do najnowszej technologii. Jako pierwsze, taką możliwość miały finlandzka miejscowość Tampere oraz stołeczny Tallin w Estonii.

Kiedy będzie działać sieć 5G

5G to znaczący wzrost możliwości sieci komórkowej. Choć prace nad systemem rozpoczęły się od 2008 roku, nadal nie mamy wielu obszarów na globie, które mogłyby się poszczycić swobodnym dostępem. Koordynacja przez NASA i firmę M2Mi pozwoliły jednak wprowadzić na rynek pierwszą fazę projektu. W Polsce wskazuje się rok 2022 jako start dla możliwości komercyjnych w szerszej skali. Warto jednak zaznaczyć, że już teraz jeden z polskich operatorów udostępnił dla swoich klientów oferując im w niektórych polskich miastach dostęp do 5G ready, które jest wstępem dla docelowej wersji.

Możliwości standardu 5G

Tak jak się spodziewano, kolejna generacja sieci 4G powinna znacząco usprawnić wszelkie procesy, zarówno w zakresie realizowanych połączeń, jak i przede wszystkim transmisji połączenia internetowego. Wskazuje się, że każda jednostka nowej sieci 5G powinna zapewnić minimalną przepustowość dla pobierania na poziomie 20 Gbps. W praktyce oznacza to, że będzie to aż 20 razy więcej niż w obecnej technologii 4G LTE. Z kolei w przypadku wysyłania danych będzie to też spora zmiana, ponieważ będzie to 10 Gbps, z zaznaczeniem, że maksymalne dopuszczalne opóźnienie wyniesie 4 ms. To z kolei wynik o 5 razy lepszy, niż w przypadku ustępującej technologii.

Istotna zmiana będzie dotyczyć również działania i zasięgu sieci w podróży, podczas przemieszczania się. Wskazuje się, że wszystkie wskaźniki powinny być zachowane, nawet w przypadku poruszania się z prędkością 500 km/h.

Idąc również w kierunku zrównoważonej gospodarki ekologicznej, urządzenia i stacje bazowe podłączone do sieci 5G mają być w pełni energooszczędne.

Praktyczne wykorzystanie możliwości 

Specyfikacja wygląda naprawdę imponująco. Warto jednak prócz samych liczb skupić się również na praktycznych korzyściach wynikających z podłączenia do najnowszej technologii.

Coraz więcej mówi się o projekcie tzw. inteligentnych miast. Chodzi chociażby o system oświetlenia naszych ulic. Dla samej Warszawy, która wyposażona jest w ponad 100 tysięcy latarni, technologia 5G może mieć znaczenie. Tradycyjne rozwiązania powinny być zastąpione przez inteligentne, odpowiednio dobrane urządzenia, które będą połączone z nową siecią. Te z kolei nie będą odpowiedzialne jedynie za gaszenie i włączanie oświetlenia, ale także za stosowanie reduktorów odpowiadających za poziom np. hałasu czy zanieczyszczeń. Wskazywane maksymalne opóźnienie powinno w pełni pozwolić na bieżące i szybkie niwelowanie wszelkich nieprawidłowości i uchybień. 

Dla prywatnych użytkowników to zmiana zauważalna przede wszystkim dla fanów urządzeń mobilnych. Nawet przyjmując, że sieć LTE jest na bardzo dobrym, wysokim poziomie, o tyle 5G powinno dostarczyć jeszcze więcej powodów do radości. Podstawowym założeniem jest w tym przypadku możliwość bezproblemowego korzystania z sieci, nawet przy dużej prędkości.

Technologia 5G – krok po kroku

Oprócz oczywistej budowy specjalnych nadajników, konieczne jest przeprocesowanie wszelkich procedur. Warto zaznaczyć, że te są na tyle skomplikowane i czasochłonne, że związane z nimi wydawanie pozwoleń na budowę mogą się wydłużać, przez co może niejednokrotnie dochodzić do opóźnień. Niekiedy zdarza się również, że na sam proces wpływają protesty okolicznych mieszkańców, którzy nie godzą się na budowę nadajników przy ich domostwach.

Kolejnym etapem jest komercyjne wdrożenie w danym kraju. Operatorzy, którzy mają największe udziały w rynku dążą do posiadania dostępu do tej sieci, by móc przekazać ją swoim klientom. To z kolei będzie wiązało się m.in. z przetargami.

Konsekwencją wprowadzenia zmian jest oczywiście tworzenie nowych urządzeń, które będą dostosowane do nowej technologii. Oczywiście finalnie chodzi o pełne wykorzystanie możliwości. Tym samym kolejnym krokiem jest udoskonalenie urządzeń przez producentów.

Nowa technologia

Wprowadzenie standardu 5G będzie na pewno pozytywnym wydarzeniem. Otworzy wiele możliwości, a to z kolei przełoży się na uruchamianie kolejnych odsłon coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Na ten moment pozostaje tylko oczekiwać, mając nadzieję, że nie dojdzie do opóźnień, które mogłyby znacząco utrudnić wdrożenie całego procesu. 5G, do zobaczenia w Polsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *