Być może szukając nowego telefonu, natknąłeś się na określenie „system operacyjny iOS”, wymienne wśród cech, którymi charakteryzuje cię interesujący cię iPhone. Co oznacza ten skrót? Czym charakteryzuje się ten system? Jakie są jego mocne i słabe strony?
iOS – co to jest?
Każdy współczesny smartfon, podobnie jak komputer (którego zresztą większość funkcji wykonuje) wyposażony jest w system operacyjny. W przypadku komputerów najpopularniejsze systemy to Windows, macOS i Linux, a w przypadku smartfonów i tabletów mamy do czynienia ze swoistym duopolem – rynek niemal całkowicie podzielony jest pomiędzy dwa systemy – Android, wydawany przez firmę Google i iOS od Apple właśnie.
iOS jest nazwą nadaną 7 czerwca 2010 roku systemowi, który wcześniej nazywał się iPhone OS i do niedawna oprócz telefonów iPhone, był wykorzystywany również w iPadach, czyli tabletach od tego producenta. W związku z polityką Apple system iOS można spotkać wyłącznie w urządzeniach wyprodukowanych przez tą firmę. Można postawić więc znak równości pomiędzy iOS i iPhone, ponieważ te dwa podmioty występują ze sobą nierozłącznie.
System iOS, w odróżnieniu od swojego głównego konkurenta, jest systemem zamkniętym, o zamkniętym kodzie źródłowym. Oznacza to znacznie mniejszą podatność na modyfikacje, a aplikacje na niego pobrać i zainstalować można wyłącznie ze sklepu App Store. Ma to swoje zalety i wady, o czym więcej w dalszej części artykułu.
iOS – jak działa, czym się wyróżnia?
System iOS działa w oparciu SDK systemu operacyjnego macOS 10.5 X, bazując na jądrze Darwin, co odróżnia go od działającego na Linuksie Androida. Obsługuje on niewielką liczbę urządzeń – w chwili obecnej aktualna wersja (13) obsługuje iPhone SE, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, Xs, Xr, 11 i 11 Pro. To znacznie mniej niż Android, obsługujący tysiące różnych urządzeń, posiadających różnorodne konfiguracje sprzętowe. Z tego względu iOS jest oczywiście znacznie mniej rozpowszechniony – w skali świata korzysta z niego około 22% konsumentów, podczas gdy Android znajduje się w około 74% urządzeń. Ma to również inne przełożenie – z racji na znacznie mniejszą liczbę obsługiwanych urządzeń producent może więcej uwagi poświęcić na optymalizację oprogramowania pod każde z nich, dzięki czemu iOS jest ceniony za lepsze wykorzystanie możliwości sprzętu, błyskawiczne działanie, dłuższy czas pracy na baterii, a także ponadtrzyletnie wsparcie aktualizacjami każdego kupowanego modelu.
Apple iOS jest również chętnie wybierany ze względu na prostą obsługę – każda zainstalowana aplikacja znajduje się bezpośrednio na pulpicie, brak tu szufladki z programami, a układ menu i jego funkcjonalność sprawiają, że nawet osoby niezbyt zaawansowane technicznie łatwiej radzą sobie z jego obsługą.
iOS – zalety i wady
Analizując, od strony czysto technicznej urządzenia od Apple, to poza mocnym procesorem, niezłymi aparatami i ostatnio również klasowymi ekranami, niewiele w nich elementów, które tłumaczyłyby znacznie wyższą cenę, niż konkurenci. Jednak powodem, dla którego klienci się na nie decydują, jest przede wszystkim iOS – system operacyjny, będący największą zaletą i wadą urządzeń (zależnie od punktu widzenia). iOS to więcej, niż tylko iPhone – to cześć całego ekosystemu od Apple, w skład którego wchodzą macOS (system operacyjny na komputery i laptopy), iPadOS (spotykany w iPadach), tvOS, czy watchOS. Wszystkie urządzenia w jego ramach współpracują ze sobą idealnie – próżno szukać równie kompatybilnych i kompleksowych rozwiązań u konkurencji. Większość osób, która się na niego zdecydowała nie wyobraża sobie rezygnacji z możliwości, jakie daje – m.in. współdzielenia dokumentów, notatek, otwartych stron internetowych – w czasie rzeczywistym.
Zalety iOS to również długie wsparcie systemu przez producenta, zazwyczaj znacznie bardziej dopracowane aplikacje w sklepie App Store, prosta obsługa oraz zazwyczaj znacznie bardziej dopracowane rozwiązania.
Wady wynikają głównie z zamkniętej architektury – wszystkie programy muszą pochodzić z oficjalnego sklepu, możliwości modyfikacji np. wyglądu ograniczają się głównie do zmiany tapety, brak wsparcia dla wielu wolnościowych rozwiązań – jak np. Tor’a, spore ograniczenia narzucane twórcom oprogramowania przez Apple (np. oparcia przeglądarki na innym silniku, niż wykorzystywany w Safari Webkit, brak możliwości instalowania rozszerzeń do przeglądarki).