Co to jest LTE? Wszystko o 4G LTE

Internet mobilny

Co to jest LTE?

Terminem LTE (z ang. Long Team Evolution) określamy standard bezprzewodowej transmisji danych telefonii komórkowej. Sieci bazujące na standardzie LTE są następcami sieci trzeciej generacji (3G). Najpopularniejszy do niedawna standard HSDPA zapewniał przepustowość łącza na poziomie 14 Mb/s. Wraz z wprowadzeniem standardu LTE przepustowość łącza zwiększyła się niemal dziesięciokrotnie osiągając prędkość maksymalną 155 Mb/s. Tak kolosalna różnica wydajności obu standardów zapewniła sieci opartej na LTE miano najszybszej na rynku, czyniąc ją siecią czwartej generacji. Rosnąca popularność 4G LTE sprawiła, iż obecnie nie wyobrażamy sobie powrotu do standardów o niższej przepustowości.

Czy 4G i LTE oznacza to samo?

Zestawienie terminów 4G i LTE jest jak najbardziej poprawne. Choć obie nazwy odnoszą się do konkretnej sieci nie oznaczają tego samego. Termin 4G pochodzący od angielskiego 4th generation, określa sieć czwartej generacji, zaś przydomek LTE oznacza technologię, za pomocą której dokonywany jest przesył danych. W przeszłości mogliśmy zaobserwować analogiczną sytuację. Sieć trzeciej generacji, czyli 3G początkowo opierała się na technologii GPRS. Z czasem technologię tą zastąpiono standardem EDGE, jednak nadal była to trzecia generacja sieci komórkowej. Termin 4G jest więc określeniem konkretnej generacji, zaś z czasem standard na którym jest ona oparta może ulec zmianie na bardziej wydajny.

Zalety sieci 4G LTE

Po wprowadzeniu na rynek sieci 4G LTE operatorzy rozpoczęli szereg kampanii reklamowych mających na celu zachęcenie użytkowników do nabycia urządzeń, które zapewnią im najszybszy transfer danych. Termin internet LTE stał się chwytem marketingowym symbolizującym jakość, prestiż i niespotykaną dotąd prędkość internetu mobilnego, z której możemy skorzystać w każdej chwili. Reklama ma na celu pozyskanie Klienta, ale czy zastanawialiście się czym naprawdę jest LTE?

Poza ogromną przepustowością łącza zapewniającą szybki transfer danych, sieć 4G LTE charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Sprawia to, iż połączenie jest stabilniejsze i szybsze. Istotnym aspektem jest również technologia, na której została oparta sieć 4G. Dzięki bezprzewodowej transmisji danych GSM sieć czwartej generacji jest zintegrowana z poprzednimi generacjami sieciowymi. Jeżeli znajdziemy się więc w miejscu, w którym wystąpi problem z zasięgiem LTE, sieć automatycznie zmieni standard na niższy, zapewniając ciągłość połączenia.

Dzięki zwiększonej skali sieci opartej na standardzie LTE zażegnaliśmy problem spowalniających połączeń. W sieci trzeciej generacji prędkość przesyłu danych w określonym momencie zależała od ilości korzystających użytkowników na określonym obszarze. Rozmiar sieci 4G LTE sprawia, iż ilość użytkowników na określonym odcinku nie wpływa na wydajność sieci w tak widocznym stopniu. Komfort jest odczuwalny zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi korzystających z sieci jednocześnie.

Wady sieci 4G LTE

W związku z tym, iż sieć 4G oparta jest na standardzie zapewniającym bezprzewodowy transfer danych, użytkownicy chcący korzystać z niej w pełni muszą pamiętać o zapewnieniu optymalnego zasięgu. W wielu mniejszych miejscowościach i aglomeracjach to zadanie stanowi poważne wyzwanie. Niski poziom zasięgu powoduje, iż przepustowość sieci spada, przez co nie możemy cieszyć się jej maksymalną prędkością. Jeżeli poziom dostępności sieci GSM jest zmienny, zintegrowany standard LTE będzie wraz ze spadkiem poziomu zasięgu obniżał standard technologii na niższy, a co za tym idzie będzie obniżał przepustowość i wydajność sieci. 

Należy również pamiętać, że sieć 4G LTE jest stosunkowo nowym standardem dostępnym na rynku. Urządzenia wyposażone w odbiorniki LTE oferowane przez operatorów nadal osiągają wysokie ceny. Jeśli zdecydujemy się na zakup nieco tańszego urządzenia, istnieje możliwość, że nabędziemy sprzęt, który nie będzie obsługiwał najnowszych standardów sieciowych lub będzie sprzętem niekompatybilnym z innym posiadanym już urządzeniem.

Mimo dużej liczby promocji oferowanych przez operatorów, ceny abonamentu internetowego, bądź telefonów i innych urządzeń wyposażonych w standard LTE są nadal bardzo wysokie. Rosnąca popularność sprawia, że ceny z miesiąca na miesiąc spadają. Wszystko wskazuje na to, iż taki trend utrzyma się na rynku. Potwierdzeniem jest stopniowe wprowadzanie przez największych graczy nielimitowanych dostępów do Internetu dla wszystkich użytkowników.

Bez wątpienia sieć czwartej generacji oparta na standardzie LTE jest ogromnym skokiem technologicznym. Jej dostępność staje się coraz bardziej popularna. Do standardów dostosowywane są infrastruktury telekomunikacyjne, co powoduje iż sieć 4G LTE będąca do niedawna siecią przyszłości staje się siecią dostępną dla każdego.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *