Co to jest Android?

Adroid jest systemem operacyjnym, który od 2005 roku należy do firmy Google. Dedykowany jest urządzeniom mobilnych, takim jak: telefony, smartfony, tablety i notebooki. Android na telefonie pełni podobną funkcję jak Windows, macOS lub Linux na komputerach i umożliwia rozbudowę funkcjonalności urządzenia poprzez instalowanie na nim dodatkowych aplikacji. Aplikacje, które zostały napisane dla tego systemu są dostępne w dedykowanym mu sklepie Google Play.

Jak działa Android?

Bez względu na to, czy Android zostanie zainstalowany na telefonie marki LG, HTC czy Samsung, zasada jego działania pozostanie dokładnie taka sama. Tak duża uniwersalność jest niewątpliwie jego zaletą i umożliwia twórcom aplikacji przygotowanie produktów dla szerszej gamy telefonów, bez konieczności dostosowywania ich działania do poszczególnych modeli komórek i smartfonów.

Android wiele swoich elementów zaadoptował od innego systemu operacyjnego – Linux. To właśnie od niego twórcy zapożyczyli silnik, na którym powstał. Z tego powodu często jest określany jako „system operacyjny z jądrem Linux”. Należy jednak pamiętać o tym, że pomimo tego, Android jest odrębnym systemem i jego działanie różni się od funkcjonowania Linuxa.

Zalety systemu Android

Android w ostatnich wersjach jest intuicyjny. Dzięki temu przestawienie się na niego z innych systemów takich jak np. iOS jest niezwykle łatwe i sprawne.

Kolejną zaletą jest szeroki wachlarz urządzeń, na którym możemy spotkać ten system operacyjny. Android jest instalowany na urządzeniach praktycznie wszystkich firm tworzących telefony komórkowe poza iPhonem od Apple. Znajdziemy go zarówno na telefonach z niższej i średniej półki cenowej, jak również firmowych flagowcach.

Na pochwałę zasługuje także bogaty sklep Google Play. Oferujący całą gamę produktów, począwszy od aplikacji mających nam pomagać w pracy i życiu codziennym, a kończąc na zaawansowanych grach. Najczęściej Android zapewnia nam pełną integrację ze wszystkimi usługami Google, w tym: YouTube, pocztą Gmail i Google Maps. W ostatnim czasie nie jest to tak oczywiste jak wcześniej ze względu na aferę z urządzeniami Huawei i rządem USA – jednak jest to wyjątek, który dotyczy wyłącznie urządzeń marki Huawei oraz Honor (należącej do Huawei).

Jego użytkownicy bardzo cenią także otwartość i możliwość modyfikacji oprogramowania. W zależności od naszych preferencji możemy w pełni dopasować do siebie wygląd systemu.

Dostępne wersje systemu Android

Pierwsza komercyjna wersja tego systemu ukazała się w 2008 roku pod nazwą Android 1.0. Od tamtego czasu doczekaliśmy się wielu jej następczyń, a także aktualizacji, które miały za zadanie naprawę pojawiających się błędów, dodanie nowych funkcji i ogólne zwiększenie wydajności systemu.

Ciekawostką jest, że każda kolejna wersja Androida zostaje opracowana alfabetycznie, za pomocą nazw słodyczy i deserów. Do tej pory doczekaliśmy się między innymi: Apple Pie, Jelly Bean, Lollipop, Marshmallow, Nugat, Oreo, a także wielu innych.

Najnowszą dostępną wersją jest Android 10, która pojawiła się we wrześniu 2019 roku. Uwzględniono w niej między innymi obsługę składanych telefonów, poprawiono działanie aparatu fotograficznego oraz wprowadzono obsługę nowych formatów wideo. Ulepszono także obsługę uwierzytelniania biometrycznego w aplikacjach i poprawiono zabezpieczenia dodając obsługę protokołu zabezpieczeń Wi-Fi WPA3.

Popularność systemu Android

Największą popularność Androida odnotowano w 2013 roku, kiedy to był najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Obecnie jest w dalszym ciągu jednym z najchętniej wybieranych systemów operacyjnych na telefon. Według danych z analizy przygotowanej przez firmę Counterpoint, Android był instalowany na 96% telefonów należących do Nokii, 89% telefonów Samsunga i 84% telefonów Xiaomi, na czwartym miejscu uplasował się Huawei z wynikiem 82%. W zestawieniu uwzględniono smartfony sprzedane od trzeciego kwartału 2018 roku do drugiego kwartału 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *